Skip to main content
Korjausrakentamista
Korjausrakentamista
Kuvaajan selän takana on Gibraltarin salmi ja vilkas satama ja edessä monikulttuurinen naapurusto sekä OM-talo.

Korjausrakentamista

Olemme Riihimäen seurakunnan nimikkolähetteinä Etelä-Espanjassa. Toimimme kansainvälisen kumppanijärjestön tiimissä.

Työkaupunkimme on väkiluvultaan noin Kuopion kokoinen kaupunki, jossa toimii yksi Euroopan suurimmista ja vilkkaimmista satamista. Kaupungin väestö koostuu jopa sadasta eri kansallisuudesta ja suurin maahanmuuttajaryhmä on kotoisin Pohjois-Afrikasta, joka on puolentoista tunnin lauttamatkan päässä.

Kun lähdimme Suomesta matkaan kohti uutta ja tuntematonta, rukouksemme oli, ja on edelleen, että voisimme käyttää niitä lahjoja mitä Jumala on meille antanut. Kun aloitimme työmme Espanjassa viime vuoden syksyllä, Antti sai heti käsilleen käytännön työtä. Kumppanijärjestö oli ostanut talon tiimin toimintaa ja palvelutehtäviä varten. Talon alakertaa oli käytetty pitkään varastona ja se oli erityisen rempallaan. Yläkerran huoneisto kaipasi myös pintaremonttia. Antti kunnosti ja kalusti talon käyttökuntoon.

Iloiten olemme todenneet, että lähetystyössä voimme käyttää työkaluja ja rakentaa Jumalan valtakuntaa niillä lahjoilla, joita Taivaallinen Työnantaja on meille antanut.

Talolla on kaksi käyttötarkoitusta: tarjota tilat tavoittavalle työlle ja kristittyjen kurssitoiminnalle. Nyt talossa pyörii mm. raamattupiiri sekä pohjoisafrikkalaisten naisten espanjan kielen tunnit. Se palvelee myös lyhytaikaisten työntekijöiden sekä kristittyjen minilähetyskurssin keskuksena.

Isompi remontti on vielä tulossa. Tavoitteena on laajentaa taloa koko tontin kokoiseksi siten, että tiloista saa monikäyttöisemmät ja että majoitustilaa tulee enemmän. Antti onkin viettänyt paljon aikaa 3D-mallinnusohjelman kanssa suunnitellen tiloja. Nyt piirustukset odottavat virallisissa byrokratian pyörteissä lupia.

Lauran työ keskittyy näkymättömien siltojen rakentamiseen. Hän osallistuu maahanmuuttajia tavoittavaan lapsityöhön, pitää yhteyttä pohjoisafrikkalaisiin ystäviin ja tapaa täkäläisiä muslimitaustaisia maahanmuuttajanaisia.

Ystävyys pitää sisällään evankeliumin esillä pitämistä luonnollisissa tilanteissa. Viikoittain kaupungin aukiolla jaetaan myös evankeliumikirjasia ja Laura lähestyy arabiankielisellä luettavalla maahanmuuttajanaisia.

Iloiten olemme todenneet, että lähetystyössä voimme käyttää työkaluja ja rakentaa Jumalan valtakuntaa niillä lahjoilla, joita Taivaallinen Työnantaja on meille antanut.

Antti ja Laura

Tämän päivän on Herra tehnyt, iloitkaa ja riemuitkaa siitä!

Ps. 118:24